Prepočty nákladov stavieb
Prvý cenový odhad stavby, ktorý vychádza zo zastavaného priestoru udaného v m3 a zo zastavanej plochy, pomáha zostaviť orientačnú schému v čase, keď ešte nie je rozhodnuté o konečnej podobe stavby. Predbežná cena je určená pre lepšiu orientáciu investora pri vymedzovaní investičného zámeru, ktorý predstavuje prvý nepresný odhad ceny stavby a od skutočnej ceny sa môže veľmi líšiť nakoľko bude v konečnom dôsledku závisieť od použitých materiálov a technológií, od štandardu vybavenia ako i od samotného priebehu výstavby.
Presnejšie náklady na stavbu určuje rozpočet stavby. Rozpočet sa vyrátava na základe objemových a plošných výmer budúcej stavby. Predbežný rozpočet pomáha znižovať náklady pre získanie rozpočtu pri územnom riadení a je nápovedou pri rozhodovaní o ďalších investíciách do stavby.
Položkové rozpočty stavieb
Cenu plánovanej stavby najpresnejšie stanovuje položkový rozpočet stavby. Dokument, na základe ktorého je stavba realizovaná a fakturovaná. Súčasťou rozpočtu je výkaz výmer, ktorý na základe projektovej dokumentácie uvádza výpočty množstva materiálov, počet a rozsah jednotlivých stavebných prác. V položkovom rozpočte sa zvyčajne neuvádzajú zariaďovacie predmety (napr. sanitárna keramika, vane a pod.), povrchové úpravy (dlažby, obklady, parkety), svietidlá vypínače a pod. pretože ich cena sa v závislosti od zvoleného štandardu môže líšiť až o stovky eur. Ak tieto prvky majú byť súčasťou rozpočtu, je potrebné vopred určiť štandard a hraničnú cenu napr. za m2 obkladu alebo dlažby.
Neoddeliteľnou súčasťou dokumentácie zadania stavby je tzv. slepý rozpočet. Slepý rozpočet je súpis prác doplnený o výkazy výmer a jeho cieľom je vymedziť druh, akosť a množstvo prác, dodávok a ďalších služieb, ktoré sú potrebné pre zhotovenie stavby. Podkladom pre súpis položiek sú technické špecifikácie stavby, vrátane technických a užívateľských štandardov stavby a všeobecne platný tarifikátor. Súpis obsahuje aj položky, ktoré nie sú trvalou súčasťou stavby, ale sú nevyhnutné pre začatie alebo dokončenie stavby (prenájom stavebnej techniky, zariadenie staveniska, lešenie a pod.)
Ponukové rozpočty stavieb
Ponukové rozpočty vypracováva uchádzač o zákazku alebo dodávateľ stavby na základe slepých rozpočtov, projektovej dokumentácie a dodacích podmienok. Dobre vypracovaná ponuka by mala zodpovedať reálnej cene stavby s toleranciou cca 5 %. Investor, ktorý si chce spraviť prehľad trhu, pokiaľ ide o dodávateľa stavby, si musí nechať vypracovať slepý rozpočet a rozmnožiť projektovú dokumentáciu a tieto podklady rozoslať stavebným firmám. Aby boli rozpočty porovnateľné, je vhodné nechať si najprv vypracovať akýsi vzor rozpočtu nezávislým rozpočtárom a tento bez cien predložiť firmám. Takto vypracované rozpočty potom bude možné jednoducho porovnať položku po položke. Podobne ako sa to robí v štatistike alebo pri hodnotení športových výkonov, aj v tomto prípade sa odporúča vyradiť najnižšiu a najvyššiu ponuku. Príliš nízka ponuka naznačuje, že ide o podliezavú taktiku. Cenová ponuka je zjavne podhodnotená a firma bude následne vyvíjať tlak na zvýšenie sumy počas realizácie. Príliš vysoké ceny zvyčajne skrývajú príliš vysoký zisk, pričom stavebná firma môže aj napriek tomu tlačiť na ďalšie zvyšovanie nákladov.